Tryb incognito, nazywany również trybem przeglądania prywatnego, zapobiega zapisywaniu historii przeglądania przez przeglądarkę internetową na urządzeniu. Włączenie trybu incognito gwarantuje usunięcie plików cookie i da...
Można chronić domowy komputer, zabezpieczając router, konfigurując zaporę, instalując oprogramowanie antywirusowe, regularnie wykonując kopie zapasowe danych oraz wykorzystując menedżer haseł. Jeśli komputer domowy jest wykorzystywany przez całą rodzinę, niezbędne jest jego zabezpieczenie na potrzeby ochrony danych i tożsamości rodziny przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem oraz hakerami.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego należy chronić domowy komputer oraz poznać osiem najlepszych praktyk na potrzeby ochrony urządzenia przed cyberzagrożeniami.
Znaczenie ochrony domowego komputera
Ochrona domowego komputera jest istotna ze względu na szereg zadań, do których jest wykorzystywany oraz przechowywane na nim dane. W przypadku braku ochrony komputera hakerzy mogą uzyskać dostęp do danych bankowych, haseł, wiadomości e-mail, zdjęć i plików. Brak odpowiedniego zabezpieczenia domowego komputera może umożliwić hakerom kradzież pieniędzy, danych oraz tożsamości w wyniku ataków wyłudzających informacje, naruszonych kont oraz zainfekowania złośliwym oprogramowaniem.
Osiem najlepszych praktyk na potrzeby ochrony domowego komputera
Oto kilka najlepszych sposobów na ochronę domowego komputera przed hakerami oraz innymi cyberzagrożeniami.
1. Zabezpiecz router
Należy zacząć od zabezpieczenia routera, aby skutecznie chronić domowy komputer. Można to zrobić, włączając szyfrowanie na routerze, co zapewnia wysyłanie wszystkich danych za pośrednictwem mechanizmu kodującego, a ich odkodowanie jest możliwe wyłącznie przez użytkowników w sieci domowej. Zabezpieczenie routera za pomocą włączonego szyfrowania zapobiega monitorowaniu przez hakerów aktywności w Internecie oraz kradzieży danych użytkowników w domu.
Należy również zabezpieczyć router, konfigurując na nim silne hasło. Mimo że większość routerów ma ustawione domyślne hasło, znacznie bezpieczniej jest zmienić je na silne, niepowtarzalne hasło w celu zabezpieczenia sieci oraz urządzeń, w tym komputera domowego. Zmień hasło routera na hasło o długości co najmniej 16 znaków zawierające kombinację dużych i małych liter, cyfr oraz symboli.
2. Upewnij się, że komputer jest chroniony hasłem
Oprócz skonfigurowania silnego hasła routera należy zabezpieczyć za pomocą silnego hasła również domowy komputer. Jeśli wiele osób w domu korzysta z tego samego komputera, utwórz dla każdego użytkownika oddzielny profil w celu ochrony prywatności oraz danych. Należy skonfigurować dla poszczególnych użytkowników lub kont silne, ale łatwe do zapamiętania hasło lub hasło-zwrot, które może zawierać akronimy i nie zawiera typowych słów ze słownika. Jeśli domowy komputer obsługuje biometrię, należy przekonać wszystkie osoby w domu do wykorzystania odcisku palca lub rozpoznawania obrazu twarzy Face ID na potrzeby odblokowania konta. Uwierzytelnianie biometryczne to bezpieczny sposób na zweryfikowanie tożsamości podczas logowania na komputerze domowym, ponieważ haker nie może ukraść odcisku palca ani obrazu twarzy Face ID należących do użytkownika.
3. Włącz i skonfiguruj zaporę
Zapora chroni sieć przed zagrożeniami zewnętrznymi, takimi jak hakerzy, poprzez zarządzanie ruchem przychodzącym i wychodzącym w sieci. Większość nowoczesnych systemów operacyjnych obejmuje zapory programowe, a domowe routery zazwyczaj mają wbudowane zapory sieciowe, które wymagają skonfigurowania w celu aktywacji. Aby zwiększyć bezpieczeństwo sieci oraz uniknąć cyberzagrożeń, należy włączyć i skonfigurować zapory programowe oraz sprzętowe na komputerze domowym i na routerze.
4. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe
Można zainstalować na komputerze domowym oprogramowanie antywirusowe, które umożliwia wykrywanie, zatrzymywanie i usuwanie znanych wirusów lub złośliwego oprogramowania przed zainfekowaniem urządzenia albo innych urządzeń w sieci. Zainstalowanie na domowym komputerze oprogramowania antywirusowego chroni dane przed zainfekowaniem przez złośliwe oprogramowanie, które może ukraść dane lub szpiegować aktywność użytkownika w Internecie. Należy zainstalować na domowym komputerze oprogramowanie antywirusowe, ze względu na działania hakerów obejmujące osadzanie złośliwego oprogramowania na potrzeby prób wyłudzania informacji użytkownika lub członków rodziny.
5. Włącz automatyczne aktualizacje oprogramowania
Istotne jest zainstalowanie na domowym komputerze najnowszego oprogramowania, ponieważ nowsze aktualizacje chronią użytkownika przed najnowszymi cyberzagrożeniami. Zainstalowanie najnowszych aktualizacji oprogramowania zapewnia najnowsze funkcje, usunięcie luk w zabezpieczeniach oraz usunięcie błędów komputera domowego, co zwiększa bezpieczeństwo urządzenia i danych. Włączenie automatycznych aktualizacji oprogramowania eliminuje konieczność ręcznego aktualizowania oprogramowania domowego komputera, gwarantując dostęp do najnowszych funkcji bezpieczeństwa na komputerze na potrzeby ochrony danych.
6. Regularnie twórz kopie zapasowe danych
Można chronić domowy komputer, regularnie wykonując kopie zapasowe danych. Wykonanie kopii zapasowej danych zapewnia kopię ważnych plików, zdjęć i dokumentów, co umożliwia przywrócenie zawartości domowego komputera w przypadku jego zhakowania. Należy regularnie wykonywać kopie zapasowe danych i przechowywać je w bezpiecznej lokalizacji jako środek zapobiegawczy. W przypadku zainfekowania domowego komputera złośliwym oprogramowaniem w wyniku udanego ataku wyłudzającego dane na członka rodziny, kopia zapasowa danych wykonana przed infekcją umożliwia ich przywrócenie na komputer. Na potrzeby regularnego tworzenia kopii zapasowych danych można wykorzystać zewnętrzny dysk twardy, aby przechowywać dane poza urządzeniem lub skorzystać z usługi przechowywania w chmurze, takiej jak iCloud, Dysk Google, Microsoft OneDrive lub Dropbox.
7. Korzystaj z menedżera haseł
Wykorzystanie menedżera haseł może zapewnić ochronę domowego komputera dzięki przechowywaniu haseł w zaszyfrowanym magazynie, do którego nie mają dostępu hakerzy. W przypadku udostępniania domowego komputera członkom rodziny należy korzystać z menedżera haseł takiego jak menedżer haseł Keeper Family, aby zapewnić poszczególnym osobom własne magazyny cyfrowe na potrzeby tworzenia, przechowywania i ochrony haseł. Przechowywanie haseł w prywatnej, zaszyfrowanej lokalizacji zapewnia lepszą ochronę domowego komputera przed atakami opartymi na hasłach, w tym atakami siłowymi i wypychaniem danych uwierzytelniających.
8. Dowiedz się, jak rozpoznawać próby wyłudzania informacji
Podczas korzystania z domowego komputera mogą wystąpić próby wyłudzania informacji, które mają na celu nakłonienie użytkownika do udostępnienia prywatnych danych hakerom podszywającym się pod zaufane osoby. Chroń domowy komputer, zdobywając wiedzę na temat rozpoznawania prób wyłudzania informacji, co obejmuje:
- Zwracanie uwagi na ostrzeżenia dostawcy usług poczty e-mail dotyczące potencjalnie niebezpiecznych wiadomości e-mail.
- Rozpoznawanie ponagleń do natychmiastowego działania lub gróźb w podejrzanych wiadomościach e-mail.
- Ostrożność w przypadku ofert zbyt dobrych, aby były prawdziwe w podejrzanych wiadomościach e-mail.
- Unikanie klikania podejrzanych linków lub załączników w wiadomościach e-mail.
- Ignorowanie podejrzanych wiadomości e-mail z prośbą o dane osobowe.
Chroń domowy komputer przed lukami w zabezpieczeniach
Domowy komputer zawiera ważne informacje należące nie tylko do głównego użytkownika, ale także do pozostałych członków rodziny korzystających z urządzenia. Dlatego należy chronić domowy komputer przed cyberzagrożeniami i lukami w zabezpieczeniach, zabezpieczając router, konfigurując zaporę, instalując oprogramowanie antywirusowe, włączając automatyczne aktualizacje oprogramowania oraz używając menedżera haseł. Chroń hasła przed hakerami, przechowując je w menedżerze haseł takim jak Keeper®, który umożliwia tworzenie, aktualizowanie i przechowywanie haseł w zaszyfrowanym magazynie cyfrowym.
Rozpocznij korzystanie z bezpłatnej 30-dniowej wersji próbnej rozwiązania Keeper Password Manager, aby chronić konta w Internecie oraz domowy komputer przed cyberzagrożeniami.